КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»

Історико-краєзнавчий музей м. Винники створено рішенням Винниківської міської ради народних депутатів ІІ сесії першого демократичного скликання від 23 серпня 1990 р. Музей працює у підпорядкуванні  Львівської обласної ради. У 2016 р. музей було перейменовано на КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей».

Музеєм постійно проводиться робота по оновленню та збереженню музейних колекцій, організації виставок, зустрічей, конференцій, оновленню експозиції, випуску поліграфічної та наукової продукції тощо. Щорічно Історико-краєзнавчий музей організовує персональні, наукові, етнографічні та мистецькі виставки, проводить тематичні лекції, семінари та екскурсії для школярів. Зокрема, розроблено серію інтерактивних уроків для найменших відвідувачів музею. Для них же проводяться майстер-класи з гончарства, ткацтва, писанкарства, малярства на склі, лозоплетіння, ковальства тощо.

 

З метою збереження, підтримки та розвитку українського ужиткового мистецтва і традиційних ремесел вже декілька років музеєм спільно з міською радою міста проводяться фестивалі, ярмарки та театралізовані дійства.

З 2018 року нашим музеєм проводяться  Міжнародні симпозіуми художнього текстилю, у рамках яких передбачені міжнародні наукові конференції.  Участь у останньому симпозіумі взяли 65 науковців з України, Польщі, Молдови, Швейцарії.

Проведена десята щорічна міжнародна наукова археологічна конференція, цього разу об’єднавши науковців з міжнародних археологічних інституцій ряду країн, зокрема Польщі, Білорусії, Молдови, Румунії, США, Франції, Німеччини.

Продовжується співпраця з Археологічним музеєм у Кракові (Польща) та Жешувським університетом (Польща), яка була започаткована ще у 2014 році.

Кращі наукові статті учасників конференцій надруковані в науковому виданні музею «Наукові студії» (№10), також вийшов четвертий номер «Львівського археологічного вісника».

У вересні-грудні 2018 року музеєм реалізовано проект «Нові технології експозиційного дизайну», за підтримки УКФ. Метою проекту стало оновлення нової експозиції зали «Археологія».

У 2019 р. музеєм реалізовано проект «Популяризація пам’яток археології через інтерактивну систему інформаційного забезпечення» в рамках конкурсу культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження», в результаті чого відкрито нову експозицію музею, де представлені археологічні артефакти Західного регіону України, серед яких, зокрема, «меч вікінгів», один із трьох у світі казанів із зображенням свебських воїнів,  фрагмент кам’яної плитки зі «смайликом» та інші унікальні артефакти в контексті археологічних пам’яток.

Експозиція нового музею покликана популяризувати археологію, застосовуючи для цього нові технології. Саме широке використання ілюстративного матеріалу, відеороликів, звукових ефектів та різноманітних реконструкцій доступно та якісно розкриває цікаві сторінки історії. Експозиція є цікавою не тільки науковцям, а й усім, хто хоче більше дізнатися про історію нашого краю.

Щорічно КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» спільно з науково-дослідними установами України та Польщі проводить археологічні дослідження околиць м. Винники та Львівської області.    У 2019 році проведено кілька науково-пошукових експедицій, дві з яких є міжнародними.

Музеєм розроблено новий туристичний маршрут – «Глинянським шляхом»  (Винники – Журавники – Глиняни – Золочів – Унів – Вижняни), до якого ввійшли нові, цікаві та перспективні музейні об’єкти. Серед них панська садиба ХІХ ст. у с. Журавники та Музей ткацтва та килимарства у м. Глиняни (відділи КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»).

З метою створення музею ткацтва та килимарства в Глинянах організовано ряд етнографічних експедицій, на даний час зібрано більше тисячі артефактів, на основі яких ведеться робота по створенню майбутньої постійно діючої експозиції.

Comments are closed.