Історія музею

Комунальний заклад Львівської обласної ради «Історико-краєзнавчий музей»

Історико-краєзнавчий музей (м. Винники) створено рішенням Винниківської міської ради в 1991 р., згодом  у 1996 р. музей отримав статус установи обласного значення.  В 2016 р. музей було перейменовано на КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей».

В експозиції музею можна оглянути артефакти, пов’язані з минулим нашого краю від найдавніших часів до сьогодення.

Археологічна колекція музею (це близько 44 тис. артефактів) розповідає про історію заселення території міста та околиць від пізнього палеоліту до ХІV ст. н. е. Окрасою експозиції є вотивний скарб, який належить до гальштатсько-латенської доби, унікальна кам’яна статуя, речі побуту, зброя та прикраси. 

У залі «Історія Винник ХІV – початку ХХ ст.» експонуються предмети культури та побуту, культові речі, стародруки, різьба по дереву, архівні документи тощо. 

Експозиція наступного залу «Видатні люди» через особисті речі, документи та фотографії висвітлює життя та творчість Юліана Дороша, Володимира Левицького, Івана Огієнка, Івана Липу, Олександру Любич-Парахоняк, Миколу Федюка, Ірину Банах-Твердохліб, Катрю Гриневичеву та ін. 

Більш допитливий відвідувач, завдяки комп’ютеризації експозиційних залів може ознайомитися з добіркою наукових тематичних статей, оцифрованими архівними документами, а також  довідатись про нові надходження музею.

Упродовж останніх років музеєм було організовано десятки історико-культурних та мистецьких акцій, в тому числі присвячених проблемі депортації.

Щорічно Історико-краєзнавчий музей організовує персональні, наукові, етнографічні та мистецькі виставки, проводить тематичні лекції, семінари та екскурсії для школярів. Зокрема, розроблено серію інтерактивних уроків для найменших відвідувачів музею. Для них же проводяться майстер-класи з гончарства, ткацтва, писанкарства, малярства на склі, лозоплетіння, ковальства тощо.

З метою збереження, підтримки та розвитку українського ужиткового мистецтва і традиційних ремесел вже декілька років музеєм проводяться фестивалі, ярмарки та театралізовані дійства. 

У 2015 р. працівниками музею розроблено новий туристичний маршрут – «Глинянським шляхом»  (Винники – Журавники – Глиняни – Золочів – Унів – Вижняни), до якого ввійшли нові, цікаві та перспективні музейні об’єкти. Серед них панська садиба ХІХ ст. у с. Журавники та музей ткацтва та килимарства у м. Глиняни. 

Крім цього на базі музею КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» щорічно проводяться міжнародні наукові семінари і конференції, в рамках яких організовуються тематичні виставки. Проблематика визначається провідними науковцями відповідно до актуальних питань сучасної історичної науки. На даний час на базі музею було проведено вісім міжнародних наукових конференцій, участь в яких взяли дослідники з різних наукових центрів України, Польщі, Румунії, Грузії, Росії, Білорусії, Молдови, Німеччини та ін. країн. Цьогорічна тема конференції «Міграції і інновації: у пошуках первинності ідей, речей і людей» є особливо важливою, адже світове наукове товариство останнім часом виявляє велике зацікавлення до проблем дослідження механізмів потрапляння нових технологій, речей або елементів світогляду в нові суспільства, їхньої адаптації й історичної долі. 

27 – 29 вересня цього року відбувся І Міжнародний симпозіум художнього текстилю «Килим» у рамках проекту «Від неоліту до сьогодення». Участь у симпозіумі взяли науковці, художники, педагоги і студенти мистецьких навчальних закладів, керівники і працівники музеїв, реставратори художніх тканин, спеціалісти із менеджменту соціокультурної сфери, економісти з України, Польщі, Молдови, Швейцарії.   У програмі симпозіуму: Міжнародна наукова конференція «Рукотворний килим: історія, сучасність, перспективи», відкриття трьох міжнародних художніх виставок.

Для поповнення фондів музею новими надходженнями, Історико-краєзнавчий музей спільно з Інститутом археології Жешівського університету, Інституту археології НАН України, розпочато багаторічні дослідження пам’ятки доби енеоліту Жупан, яка зараз маркує крайній західний кордон поширення трипільської культури. Розкопки 2017 р., проведені науковцями КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» спільно з кафедрою археології Львівського національного університету імені Івана Франка,  дали неочікуваний і, одночасно, сенсаційний матеріал. У двох досліджених кремаційних захороненнях було виявлено надзвичайно важливі для європейської та світової археології знахідки, у тому числі рідкісні для нашої території провінційно-римські імпорти кінця І – середини ІІ ст. н.е. Найціннішими серед знахідок є два бронзові казани,  один із них, прикрашений трьома чоловічими погруддями, на сьогодні є третьою подібною знахідкою в Європі. Нововідкрита пам’ятка археології є надзвичайно цінною не тільки для України, а й країн Центральної Європи, а знайдені речі, частина яких відреставрована зусиллями КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», гідні експонуватися на виставках у провідних музеях Європи. 

Кращі наукові статті учасників конференцій та працівників установи публікуються на сторінках періодичного наукового видання музею «Наукові студії» (із дев’яти опублікованих випусків, три останні музей випускає спільно з Інститутом археології Жешівського університету, Польща).

Переважна більшість виставок установи відбуваються в адміністративних будівлях за адресами: місто Винники вул. Івасюка,5 та вул.Галицька, 26. 

Серед отсанніх виставок, які приймав Історико-краєзнавчий музей впродовж останніх років були:

– “Портрет на тлі часу” та “Врятовані скарби” приурочена пам’яті Бориса Возницького та його діяльності

– “Подорож у минуле”, “Мистцький світ Андрія Дороша”, “Етнографічне багатство Галичини” – фотовиставка народного мистецтва Галичини (Андрія та Юрія Дорошів)

– “Погляд вгору” – виставка жудожніх робіт молодих талановитих художників, які живуть у Винниках

– “По обидва боки Бугу” – фотовиставка українських сакральних об’єктів у Польщі

Оглянути виставки можна у розділі “Виставки”

На базі музею КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» щорічно проводяться міжнародні наукові семінари, симпозіуми і конференції, в рамках яких організовуються тематичні виставки. Проблематика визначається провідними науковцями відповідно до актуальних питань сучасної історичної науки. На даний час на базі музею було проведено дев’ять міжнародних наукових конференцій, участь в яких взяли дослідники з різних наукових центрів України, Польщі, Румунії, Грузії, Росії, Білорусії, Молдови, Німеччини та ін. країн.

КЗ ЛОР “Історико-краєзнавчий музей” долучається до організації різнопланових культурно-масових подій та фестивалів. Серед заходів є чимало фестивалів, які мають щорічний статус,  добре зарекомендували себе з точки зору організації та мають неабияку популярність серед мешканців Винник, Львова та й загалом Львівської області. 

До таких заходів відносимо:

  • Фестиваль сиру та бринзи
  • Фестиваль “Медова осінь”
  • Фестиваль вертепів

Заходи сповнені не тільки концертними і презентаційними речами, ярмарковим духом, але й додатковими можливостями участі для різновікових груп відвідувачів  у майстер-класах, які до слова завжди мають шалену популярність серед дітей та підлітків.

розділ в процесі наповнення

Comments are closed.